PÉČE O ŘEZANÉ KVĚTINY

 

 

Co udělat aby Vám řezané květiny vydržely co nejdéle ?

 

Nabídka čerstvých řezaných rostlin v našich prodejnách je naším závazkem. Trvanlivost řezaných květin však záleží  i na Vás.

 

V prodejnách Zahradnictví Jitka Šilerová  dostanete co nejčerstvější  řezané květiny. To je náš závazek, to je naše garance. Děláme vše pro to, aby květiny pro Vás byly vždy čerstvé, ošetřené a byla zaručena daná trvanlivost.

Nakupujeme květiny prakticky z celého světa, dnes není problém nakoupit květiny z Jižní Ameriky stejně jako z Afriky nebo jihovýchodní Asie. Systém velkoobchodu je propracovaný do nejmenšího detailu.

Řezané květiny z celého světa jdou co nejkratší dobu od výrobce k zákazníkovi. To je základní podmínka odchodu s květinami. To platí jak pro výrobce, tak pro všechny stupně obchodu.

Na největší burze v Holandsku se zdrží květiny minimum času. Jsou co nejrychleji roztříděny, ošetřeny a přichystány k prodeji, který je velmi rychlý. Ihned se květiny dále třídí podle nákupu a expedují se.

Naše květinářství objednává jeden den květiny z Holandska do 11 hod. a druhý den do 11 hod  jsou dodány až do naší prodejny.

Ihned po dodání  květiny vybalíme, zařízneme stonky, odlistíme, očistíme dle potřeby jednotlivých druhů a jsou dány do čerstvé vody a pokud nejdou přímo do prodeje, tak jsou v chladícím boxu.

Řezané květiny ošetřujeme každý den ráno. Vymývají se vázy, aby voda v nich byla stále čistá, květiny se opět zařezávají, aby byly stále co nejčerstvější. V průběhu dne vyměňujeme květiny tak, aby se střídaly v prodeji a v chladicícm boxu.

Zákazník tedy u nás dostává ty nejčerstvější květiny v daný okamžik. Ale co dál? Co dál s květinami, které přinesete domů nebo darujete? V tomto případě Vás žádáme jen o trochu péče pro Vaše květiny.

Aby květiny vydržely co nejdéle, je nutno jim věnovat stejnou péči, jakou jim věnuje my. To znamená seříznout nebo zastřihnout konec stonku v době, kdy přineseme květiny domů. Samozřejmostí je dát je do čisté vázy s dostatkem čerstvé vody. Výjimkou jsou gerbery, které vyžadují ve váze minimum vody, aby stonky zbytečně nezahnívaly. Do vody můžete přidat výživu, kterou žádejte u pokladny v každém našem květinářství. Vodu vyměňujte asi po dvou dnech, stejně opakujte seříznutí či odstřihnutí stonku. Věnujte pozornost také teplotě v místnosti, většina řezaných květin vyžaduje chladnější prostředí, některé druhy jako například orchideje, anturie (obecně exotické květiny) snesou teplejší prostředí. Znamená to tedy, že neumístíme květiny doma na topení nebo blízko zdroje tepla. Pokud zakoupíte kombinaci květin, které vyžadují odlišnou teplotu či nároky na vodu, je vždy lepší častěji vyměňovat (kontrolovat) vodu a umístit mimo zdroje tepla.

Důležitá pro řezané květiny je i teplota při přenášení z místa prodeje. Pokud je nízká venkovní teplota nebo mrzne, vždy jsou květiny u nás řádně zabaleny a chráněny. Tato ochrana je však jen na určitou dobu a je na Vás, jak dlouho bude květina vystavena chladu. V žádném případě nepodceňujte situaci při přenášení květin. Někdy stačí velmi krátká doba a mráz dokáže udělat z Vaší nechráněné květiny během krátké doby materiál ke kompostování.

Teď je jen na Vás, jakou květinu si vyberete.

Naše rada: vybírejte rostliny dle účelu použití. Pokud někomu květiny darujete, vybírejte především trvanlivější druhy i s ohledem na dobu přenosu či převozu květin. Květiny pro vaši radost domů jsou určeny převážně jarní květiny (tulipány, ranunculus apod.).

Při dodržení péče se můžete radovat z květin delší dobu.

Prodlužte si dobu radosti z řezaných květin. Nebude vás to stát vůbec nic.

 

Vaše zahradnictví